Možná zrovna vás tím nijak nepřekvapím a neoslním, ale třeba opravdu ještě někdo neví co to je překližka a jak se vyrábí.
Co to tedy je ta překližka?
Je to vrstvené dřevo, přesněji dýhy, které se lepí na sebe vždy křížem. Tím vzniká pevnější materiál než je samotné masivní dřevo. Tolik se nekroutí a je odolnější v ohybu.
Nejčastěji se používá buk, bříza a topol (řazeno podle tvrdosti od nejpevnějšího)
Počet vrstev bývá nejčasteji lichý. První a poslední vrstva je vždy ve stejném směru.
Tloušťka překližek je velmi rozmanitá. Na trhu seženete překližky již od 2mm až do.....moc moc moc.
Nejčastěji se lepí lepidlem specifikace D2, což znamená, že lepený spoj není voděodolný. Ano, existují i voděodolné překližky, ale ty nejsou pro dekorativní předměty vhodné.
Tímto upozorňuje, že naše výrobky nejsou vhodné ven do deště. Po nalakování, či jiné finální úpravě lze životnost venku prodloužit, ale ne napořád. Výrobky také nelze mýt pod vodou. Vlhký hadřík neublíží.
V naší dílně používáme nejčastěji březovou překližku lepenou ze tří vrstev tloušťky 3mm. Protože po řezání laserem vznikají ohořelé nejen hrany, ale i plochy, kterým se nelze zcela vyhnout, tak plochy před zabalením a odesláním ještě brousíme. Což je velké plus oproti naší konkurenci.
Co je to dýha?
Zjednodušeně řečeno - slabá šlupička ze dřeva.
Vzniká krájením, nebo loupáním kmenu stromu.
Před samotným řezáním ,nebo loupáním se kmen douze napařuje, aby dřevo dostatečně změklo a relativně lehce se opracovávalo. Poté se dřevo krájí, nebo loupe....a to doslova. Používá se pro to obrovský ostrý nůž.
Rozdíl mezi loupání a krájením je ve výsledné kresbě dýhy. Při loupání se kmen otáčí kolem své osy a nůž dýhu odlupuje. Kresba dřeva je nevýrazná, téměř bez kresby. Taková dýha je vhodná na překližky například pro gravírování fotografií.
Kdežto při krájení dýh se nůž pohybuje ve vodorovné poloze a krájí dýhy plátek po plátku: Vznikají tak krásné prokreslené vrstvy dřeva.
Dýhy se nepoužívají pouze na "placaté" překližky. Velmi často se lepí k sobě do velkých ploch a ty se pak lepí na nosný materiál (dřevotříska, dřevovláknitá deska, laťovka, aj), kdy vznikají obrovské desky. Šetří se tím lesy, protože se použije jen 1mm dýhy z každé strany desky, zbytek je pak rozdrcený a a znovuslisovaný dřevěný odpad.
Dýhy lze jednoduše i tvarovat. Stačí opět napařit a vkládat vrstvu po vrstvě do "kopyta" (formy) a vytvořit, vlastně cokoliv vás napadne.
A už jste slyšeli o intarzii? Tzv. obrazy z dýh? Krásná, ale složitá věc..Koukněte na foto ;)